- თბილისი-სიღნაღი-წინანდალი-თელავი-ალავერდი-გრემი-ყვარელი-მცხეთა-ანანური-გუდაური-სტეფანწმინდა-გერგეთი-სნო-გორი-უფლისციხე-ახალციხე-ბორჯომი-გელათი-ქუთაისი-პრომეთე. მღვიმეები-მესტია-უშგული-ზუგდიდი-ბათუმი-თბილისი
ტურის განმავლობაში თქვენ ეწვევით:
ეს 15-დღიანი ტური შესანიშნავი შესაძლებლობაა, სრულად შეისწავლოთ საქართველო. ჩვენ ღვინის რეგიონიდან მყინვარებამდე მიგიყვანთ, სადაც შეისწავლით ერთ-ერთ ყველაზე უნიკალურ დასახლებას, არქიტექტურასა და ტრადიციებს. ისეთი დიდი ქალაქებიდან დაწყებული, როგორიცაა ბათუმი და თბილსი, დამთავრებული ისეთი პატარა დასახლებებით, როგორიცაა უშგული, ჩვენი მარშრუტი სავსეა რელიგიური და ისტორიული ძეგლებით, მათ შორის იუნესკოს ღირსშესანიშნაობებით. თავგადასავალი, სწავლა და ბედნიერება ჩვენი მოგზაურობის აუცილებელი ნაწილები იქნება, ამიტომ დაჯავშნეთ და ისიამოვნეთ!
- შეხვდით თქვენს მასპინძლებს აეროპორტში. ტრანსფერი სასტუმროში.
- თბილისი საქართველოს დედაქალაქია და ყველა მოგზაურისთვის ქვეყნის დედაქალაქის დათვალიერება აუცილებლობაა. სწორედ აქ შეიცნობს ის ქვეყნის ნამდვილ გულისცემას. ჩვენი საფეხმავლო ტურის დროს თქვენ ნახავთ ადგილებს საიდანაც თბილისმა, როგორც ქალაქმა არსებობა დაიწყო. ტურს დავიწყებტ მეტეხის ტაძრიდან (XIII ს.) და ისნის უბნიდან, რომელიც შუა საუკუნეებში სამეფო რეზიდენცია იყო. ეს იდეალური ადგილია ძველი ქალაქის შესანიშნავი ხედებით დასატკბობად და სურათების გადასაღებად. შემდეგ, საბაგირო გზით მივალთ თბილისის დედაციხემდე, ნარიყალამდე (VI ს.), რომელიც ქალაქში ერთ-ერთი პირველი ნაგებობაა. შემდეგ გავისეირნებთ გოგირდის აბანოების უბნისა და უნიკალური მეჩეთის სანახავად, სადაც შიიტი და სუნიტი მუსლიმები ერთად ლოცულობენ, ნელ-ნელა კი გავუყვებით შარდენის ქუჩას. გზად ვნახავთ სიონის ტაძარს (XI ს.), ანჩისხატის ეკლესიას (VI ს.), გაბრიაძის თოჯინების თეატრს და ა.შ.
- ლანჩის შემდეგ ვეწვევით საქართველოს ეროვნულ მუზეუმს. ამ მუზეუმს აქვს კოლხეთის საგანძურის შესანიშნავი კოლექცია, პალეონტოლოგიური გამოფენა, ოკუპაციის მუზეუმი და მრავალი სხვა.
- თავისუფალი დრო დანარჩენი თბილისის დამოუკიდებლად დასათვალიერებლად.
- ღამისთევა თბილისში
-
ჩვენ ვიწყებთ ექსკურსიას საქართველოს ღვინის რეგიონში, კახეთში. გზა სიღნაღში მიგვიყვანს, რომელსაც ასევე „სიყვარულის ქალაქს“ უწოდებენ. ყველამ იცის, რომ ამ ქალაქის მეტსახელის მიზეზი 24 საათის განმავლობაში მომუშავე საქორწინო დარბაზია. ჩვენ გავისეირნებთ პატარა ქალაქის ქუჩებში. აღმოაჩენთ საქართველოში ყველაზე გრძელ თავდაცვით კედელს და დავტკბებით ალაზნის ველის დაუვიწყარი ხედებით. შემდეგი გაჩერება ბოდბის დედათა მონასტერია, საქართველოს განმანათლებლის, წმინდა ნინოს დაკრძალვის ადგილი. ის ცნობილია მომლოცველთა შორის. ჩვენ გავაგრძელებთ გზას ყვარლისკენ. ვესტუმრებით ხარებას ღვინის ქარხანას, რომელიც გვირაბებში მდებარეობს. ეს გვირაბები საბჭოთა კავშირის დროს კავკასიის მთებში სამხედრო მიზნებისთვის იყო გაჭრილი. აქ თქვენ შეძლებთ სხვადასხვა სახეობის ქართული და ევროპული ღვინის დაგემოვნებას.
- შემდეგი გაჩერებაა თელავი. სარამოს გავისეირნებთ თელავის ისტორიულ ცენტრში. ღამისთევა თელავში.
- დილით თელავში ადგილობრივ სასოფლო-სამეურნეო ბაზარს ვესტუმრებით. ეს შესანიშნავი შესაძლებლობაა ადგილობრივი ნაწარმის სანახავად და დასაგემოვნებლად. აქ ხშირად გვხვდება იპოვოთ იშვიათი და საინტერესო ყველი, როგორიცაა დამაბალი ხაჭო. ამ ყველის მომზადების პროცესი იუნესკოს არამატერიალური კულტურული მემკვიდრეობის სიაშია შეტანილი. კახური სახლის მზესუმზირის ზეთი მთელს საქართველოში ცნობილი და განთქმული პროდუქტია, რომელიც თელავის ბაზარში ყველგან გვხვდება. შემდეგი გაჩერება კახეთის რელიგიური ცენტრი იქნება: ალავერდის მონასტერი (XI ს.). აქ ვნახავთ მამა იოსებ ალავერდელის (VI ს.) დაკრძალვის ადგილს და კედლის მხატვრობას (XI ს.). ალავერდი ცნობილია თავისი ვენახით და სხვადასხვა სახეობის ღვინის დამზადების ხანგრძლივი ტრადიციით. კიდევ ერთი დანიშნულების ადგილია გრემის მონასტერი და მთავარანგელოზთა ისტორიული კომპლექსი. გრემი XVI-XVII საუკუნეებში კახეთის სამეფოს დედაქალაქი იყო. ის სამი ნაწილისგან შედგებოდა, მაგრამ მხოლოდ მთავარანგელოზთა კომპლექსი გადაურჩა შაჰ-აბას I-ის დამანგრეველ შემოსევებს. ხარებას მეღვინეობა საქართველოში ერთ-ერთი უდიდესი და ყველაზე პოპულარული მეღვინეობაა და ამ დღეს ჩვენ მათ გვირაბებსაც ვესტუმრებით. აქ თქვენ გექნებათ კარგი შესაძლებლობა, შეადაროთ ევროპული და ქართული ტრადიციული ღვინოები.
ღვინის დეგუსტაციის შემდეგ სასიამოვნო განწყობით დავბრუნდებით თელავში. ღამისთევა თელავში.
- დღეს ვეწვევით მცხეთას საქართველოს უძველეს დედაქალაქს. მას ასევე მეორე იერუსალიმს უწოდებენ ქალაქში დაცული მრავალი ქრისტიანული რელიქვიის გამო, მათ შორისაა იესო ქრისტეს კვართი. პირველი გაჩერება იქნება ჯვრის მონასტერი (VI ს.), რომელიც ამაყად დგას მთაზე და გადაჰყურებს ქალაქსა და მის შემოგარენს. მტკვრისა და არაგვის შესართავი სწორედ ჯვრის მაღლობიდან მოსჩანს ყველაზე კარგად. კიდევ ერთი გაჩერება იქნება სვეტიცხოვლის ტაძარი (XI ს.), რომელიც მრავალი რამით არის მნიშვნელოვანი. ქრისტეს კვართი, გადმოცემის თანახმად, ტაძრის საძირკველშია დაკრძალული. სვეტიცხოველი უხსოვარი დროიდან ქართველ მეფეთა სამარხია. აქვეა დაცული წმინდა ანდრიას წმინდა ნაწილები.
საქართველოს სამხედრო მაგისტრალი კავკასიონის მთებისკენ წაგიყვანთ. პირველი გაჩერება ანანურის ციხესიმაგრეა (XIV ს.). ის მთებისა და მდინარის შეერთების ადგილასაა აგებული და ზურმუხტისფერ, ჟინვალის წყალსატევს გადაჰყურებს.
ამ კოშკების შესახებ უამრავი იდუმალი ლეგენდა დღემდე შემონახულია ჩვენი წინაპრების მიერ. რომელთა შესახებაც ჩვენი გამოცდილი გიდები მოგიყვებიან. ყაზბეგისკენ მიმავალ გზაზე გუდაურის სათხილამურო კურორტზე გავჩერდებით, სადაც დავტკბებით მთების ულამაზესი ხედებით ან ვისიამოვნოთ თხილამურებით, სნოუბორდით ან პარაპლანით (სეზონის მიხედვით).
ღამისთევა გუდაურში.
დღე 6
- ჩვენი ტურის ფარგლებში მოვინახულებთ ქვეყნის ყველაზე ჩრდილოეთით მდებარე ქალაქს, სტეფანწმინდას. სტეფანწმინდა, ან, როგორც მას ასევე უწოდებენ, ყაზბეგი, რუსეთის საზღვრიდან სულ რაღაც 11 კილომეტრში მდებარეობს. სტეფანწმინდაში ჩასვლის შემდეგ, ვეწვევით საქართველოში ერთ-ერთ ყველაზე პოპულარულ ეკლესიას, გერგეთის წმინდა სამებას. მთაში მდებარეობისა და ზღვის დონიდან 2200 მეტრის სიმაღლის გამო, ის მნახველებს აოცებს. გაატარეთ დრო სოფელში, ხოლო უკან დაბრუნებისას ეწვიეთ სნოს ხეობას. სნოს ხეობაში შეგიძლიათ იპოვოთ პატარა სოფელი სნო თავისი საინტერესო ქანდაკებებით. დაათვალიერეთ სოფელი და დაბრუნდით გუდაურში, სადაც შეგიძლიათ დატკბეთ ზამთრის მრავალფეროვანი აქტივობებით. ღამისთევა გუდაურში.
დღე 7
- დაიწყეთ დღე გიდთან შეხვედრით და საქართველოს ცენტრალურ ნაწილში - გორში გამგზავრებით. გორთან ახლოს ეწვიეთ გამოქვაბულის ქალაქ უფლისციხეს, რომელიც მსოფლიოში ერთ-ერთი უძველესი ტაძრის ნაგებობაა. ეწვიეთ საბჭოთა დიქტატორის, იოსებ სტალინის მუზეუმს. მუზეუმში გამოფენილი 60000 არტეფაქტით, თქვენ ნახავთ სახლს, სადაც ის დაიბადა და მის პირად მატარებელს. მუზეუმის დათვალიერების შემდეგ, თქვენ გექნებათ თავისუფალი დრო გორის ციხესიმაგრის დასათვალიერებლად ან ადგილობრივ კაფეში დროის გასატარებლად. დღის ბოლოს თქვენ ჩახვალთ ახალციხეში, სადაც ღამის გასათევად და საქართველოს კიდევ ერთი ძალიან საინტერესო ისტორიული პროვინციის, სამცხე-ჯავახეთის დასათვალიერებლად მოემზადებით.
დღე 8
დილით ადრე შეხვდით თქვენს გიდს და მძღოლს, რათა მათ საქართველოს სამხრეთ ნაწილში წაგიყვანოთ. დღეს თქვენ ორ ძალიან საინტერესო მუზეუმს ეწვევით. პირველი მეთხუთმეტე საუკუნის ქალაქია. რაბათი XVI-XVII საუკუნეებში ოსმალო მმართველების რეზიდენცია და მონებით ვაჭრობის ცენტრი იყო. აქ შეგიძლიათ დატკბეთ მარმარილოთი ნაშენი და ოქროთი მოპირკეთებული შენობების სილამაზით. შეგიძლიათ ნახოთ მეჩეთი, რომელიც მთელი თავისი ისტორიის განმავლობაში რუსულ მართლმადიდებლურ ეკლესიად, ციხესიმაგრედ და შაჰების შეხვედრების ადგილად გადაკეთდა.
კიდევ ერთი გაჩერება არის XII საუკუნის კლდეში გამოკვეთილი ქალაქი ვარძია. ეს არის ქალაქი ეკლესიით, სატრაპეზოთი, საცხოვრებელი გამოქვაბულებით, ღვინის ქარხნებით და ა.შ. ეს საოცარი ადგილია შუა საუკუნეების ატმოსფეროს შესაგრძნობად.
უკან დაბრუნებისას ხერთვისის ციხესთან ფოტოსესიის გაკეთება შეგიძლიათ. დაბრუნება ახალციხეში. ღამისთევა ახალციხეში.
დღე 9
დილით დაიწყეთ მოგზაურობა ბორჯომის მიმართულებით. ბორჯომი სამხრეთ საქართველოში მდებარე ქალაქია. ქალაქი ცნობილია მინერალური წყლების ინდუსტრიით (რომელიც საქართველოს ნომერ პირველი ექსპორტია), რომანოვების საზაფხულო სასახლით და ბორჯომ-ხარაგაულის ეროვნული პარკით. თქვენ შეძლებთ გაისეირნოთ ბორჯომის პარკში, რომელიც მთებს შორის ხეობაში მდებარეობს და დაუვიწყარ ხედებსა და უნიკალურ კლიმატს ქმნის ამ ქალაქისთვის. ამიტომ, ბორჯომი საქართველოს ერთ-ერთი საუკეთესო ბუნებრივი კურორტია. ბორჯომის ცენტრალური პარკის დათვალიერებისა და მისი ცნობილი წყლის დაგემოვნების შემდეგ, გააგრძელეთ გზა ქუთაისისკენ. ქუთაისი საქართველოს სიდიდით მესამე ქალაქია და დასავლეთ საქართველოს მარგალიტი. ქუთაისში პირველი, რასაც დაინახავთ, გელათის სამონასტრო კომპლექსია (XII ს.). გელათი ძალიან პოპულარული მონასტერია ქართველებისთვის რამდენიმე მიზეზის გამო: 1. გელათი იუნესკოს მსოფლიო მემკვიდრეობის ძეგლთა სიაშია შეტანილი. 2. ის ქართული რენესანსის დროს საქართველოში საგანმანათლებლო ცენტრი იყო. 3. გელათი XII-XIII საუკუნეების ქართველი მეფეების სამარხი იყო. 4. გელათის საკურთხევლის მოზაიკა მთელ მსოფლიოში უნიკალურია. 5. გელათის საკათედრო ტაძრის კედლებზე მეფე დავით აღმაშენებლის მხოლოდ ერთი გამოსახულებაა შემორჩენილი.
შემდეგი გაჩერება ბაგრატის საკათედრო ტაძარია (X ს.). ადგილობრივებისთვის ბაგრატი მთავარი საკულტო ადგილია. ეს იმიტომ ხდება, რომ ბაგრატი აშენდა X საუკუნეში საქართველოს გაერთიანების საპატივცემულოდ მეფე ბაგრატის მიერ (ტაძრის სახელი მეფის სახელიდან მომდინარეობს). მას შემდეგ ის ქართველი მონარქების კორონაციის ადგილსა და იმერეთის რელიგიურ ცენტრს წარმოადგენს.
ღამისთევა ქუთაისში.
დღე 10
- დღეს თქვენი პირველი გაჩერება პრომეთეს გამოქვაბულები იქნება. გამოქვაბულები 1984 წელს აღმოაჩინეს და მას შემდეგ მათ ათასობით ტურისტი სტუმრობს ქვების მრავალფეროვნების, ფერადოვნებისა და სილამაზის გამო. პრომეთეს გამოქვაბულებში შეგიძლიათ ნავით გაისეირნოთ კუმის მიწისქვეშა წყლებში. პრომეთე წყალტუბოს კურორტთან ახლოს მდებარეობს. ერთი შეხედვით, ეს მიტოვებული დასახლება საბჭოთა პერიოდში ერთ-ერთი ყველაზე პოპულარული კურორტი იყო.
გამოქვაბულების დათვალიერების შემდეგ, გაემართეთ დიდი კავკასიონის ქედისა და საქართველოს ერთ-ერთი ულამაზესი და გამორჩეული მხარის, სვანეთისკენ. სვანეთის ცენტრი ქალაქი მესტიაა. მესტია ტრადიციულ სვანურ კოშკებში, სახელად კოშკებშია ჩაფლული და საქართველოს უმაღლეს მწვერვალებზეა. მესტიამდე მიმავალი გზა გრძელია, ამიტომ ამ საღამოსთვის ბევრი აქტივობა არ არის დაგეგმილი, გარდა საღამოს მესტიის ცენტრში გასეირნებისა. ღამისთევა მესტიაში.
დღე 11
- ეს დღე უშგულის მონახულების საუკეთესო დღეა. უშგული ოთხი პატარა მთის სოფლის გაერთიანებაა, რომლებიც საქართველოს ჩრდილო-დასავლეთ რეგიონში, სვანეთში მდებარეობს. ეს არის პროვინცია, რომელსაც ჩვენ „მმართველის გარეშე ადგილს“ ვუწოდებთ და მისი სახელიდან გამომდინარე, უშგულის მიწებზე მცხოვრებ ხალხს აქამდე არასდროს ჰყოლია მმართველი. ეს მიწა ცნობილია, როგორც მამაცი და მამაცი ხალხის მიწა. უშგულში პირველი გაჩერება პატარა ადგილობრივი მუზეუმია, სადაც შეგიძლიათ იპოვოთ ხატები, სამკაულები, ორნამენტები და სამხედრო ჯავშანი. ექსპოზიცია ძირითადად XII-XVI საუკუნეებს მიეკუთვნება. მუზეუმის დათვალიერების შემდეგ, გაისეირნეთ პატარა გასასვლელებში და დაათვალიერეთ სოფლის მოსახლეობის ტრადიციული ცხოვრება თანამედროვე ტექნოლოგიებისა და აღჭურვილობის გარეშე. უშგული ასევე ცნობილია თამარ მეფის კოშკებით, რომელიც საქართველოს ისტორიაში ყველაზე პოპულარული მმართველი იყო, და სიყვარულის კოშკით, რომელიც მდინარე ენგურის ნაპირზე მდებარეობს. ამ იდუმალი კოშკის ისტორია სავსეა ლეგენდებითა და ზღაპრებით, მაგრამ ნამდვილი ამბავი არავინ იცის. კიდევ ერთი ადგილი, რომელიც უნდა ნახოთ, არის პატარა ეკლესია სახელწოდებით „ლამარია“, რომელიც IX-X საუკუნეებშია აშენებული. ახ. წ. სადილის შემდეგ, მესტიაში დაბრუნება.
მესტიის ეთნოგრაფიული მუზეუმის მონახულება. ღამისთევა მესტიაში.
დღე 12
- დილით, საბაგიროთი ადით მთის მწვერვალზე, ჰაწვალზე და დატკბით საქართველოს უმაღლესი მწვერვალების: შხარას, თეთნულდისა და უშბას მომაჯადოებელი ხედებით. აქ შეგიძლიათ ისადილოთ ზურულდის რესტორანში და შემდეგ კვლავ საბაგიროთი გააგრძელოთ გზა მესტიაში. მესტიაში კიდევ ერთი მუზეუმი გელოდებათ. ამჯერად ეს არის მიხეილ ხერგიანის მუზეუმი. მიხეილი ძალიან ცნობილი მთამსვლელი იყო. მისი სახლ-მუზეუმის მონახულება კარგი საშუალებაა მისი ცხოვრებიდან მნიშვნელოვანი ფაქტების გასაცნობად, უნიკალური სვანური კოშკის სანახავად და სვანების ტრადიციული ცხოვრების წესის გასაცნობად.
სადილის შემდეგ გაემგზავრებით ზუგდიდისკენ. საღამოს თავისუფალი დრო გექნებათ ზუგდიდის ბოტანიკური ბაღის ან ადგილობრივი მთავრების, დადიანების სასახლის დასათვალიერებლად. ღამისთევა ზუგდიდში.
დღე 13
- დილით შავი ზღვის სანაპიროსკენ, საქართველოს ერთ-ერთი ყველაზე მწვანე და თბილი პროვინციის, აჭარისკენ გავემგზავრებით. ბაღვაში სიდიდით მეორე ქალაქია საქართველოში, რომელიც მე-19 საუკუნეში დაარსდა. ის ჩვენი ქვეყნის ერთ-ერთი ყველაზე თანამედროვე ქალაქია და მშვენიერი ადგილია მათთვის, ვისაც უყვარს ზაფხულის ლამაზი საღამოების გატარება ზღვის სანაპიროზე და ვისაც უყვარს სიმწვანე და სუბტროპიკული კლიმატი. საღამოს ბაღში ღირსშესანიშნაობების დათვალიერება გვექნება. ის ისტორიული ღირსშესანიშნაობებით იწყება; მათ შორისაა ბაღვის თეატრი (XIX ს.). ბაღში, მოედანზე განთავსებული „იასონისა და არგონავტების“ ლეგენდიდან მედეას ქანდაკება ოქროს საწმისით, ევროპაში ყველაზე დიდი მოზაიკა, რომელიც 106 კვ.მ ფართობს მოიცავს, 2010 წელს ბაღში, მეჩეთში (XIX ს.) შეიქმნა. მეჩეთის ფერადოვნებით აღფრთოვანების შემდეგ, ვიწრო, მყუდრო ქუჩები ბაღში, რომელიც საქართველოში ყველაზე გრძელია, გაისეირნებს და თავისუფალ დროს გაატარებს ბულვარზე; იხილეთ ალისა და ნინოს ცნობილი ქანდაკება. ბაღში ბულვარის დათვალიერების შემდეგ, თქვენ ბოტანიკურ ბაღს ეწვევით. ბაღში ბოტანიკური ბაღი ერთ-ერთი ულამაზესია საქართველოში. შავი ზღვიდან მომავალი მუქი ლურჯი და მწვანე ფერების და ბოტანიკური ბაღის მცენარეულობის კომბინაცია ყველა მოგზაურს მოხიბლავს. საღამოს დაბრუნდით სასტუმროში. ღამისთევა ბათუმში.
დღე 14
- დილით გამგზავრება თბილისისკენ. არსებობს მატარებლით გამგზავრების ვარიანტი. მატარებლით თუ მანქანით იმგზავრებთ, გზა მთელ ქვეყანას კვეთს, ამიტომ კარგი შანსია, დატკბეთ პეიზაჟებით. კარგი სადილის შესვენებისა და გზად რამდენიმე გაჩერების შემდეგ, დაბრუნდით თბილისში და თავისუფალი დრო გექნებათ, რათა ნახოთ ის ღირსშესანიშნაობები, რომლებიც აქამდე არ გინახავთ. ღამისთევა თბილისში.
დღე 15
- ტრანსფერი აეროპორტში და გამგზავრება.
შედის
ყველა ტრანსფერი (1-2 ადამიანი სედანით, 3-6 ადამიანი Mercedes Vito-თი ან მსგავსით, 6-13 ადამიანი Mercedes Sprinter-ის მსუბუქი ფურგონით);

От вершин Кавказского хребта до Алазанской долины — 15-дневный тур по всей Грузии
• Тбилиси-Сигнаги-Цинандали-Телави-Алаверди-Греми-Кварели-Мцхета-Ананури-Гудаури-Степанцминда-Гергети-Сно-Гори-Уплисцихе-Ахалцихе-Боржоми-Гелати-Кутаиси-Пещеры Прометея-Местиа-Ушгули-Зугдиди-Батуми-Тбилиси
• Национальный музей Серго Джанашиа в Тбилиси
• Кахетия
• Сигнахи
• Бодбе
• Цинандали
• Дом Меквере в Вардисубани
• Телавский базар
• Алавердский собор
• Комплекс Греми
• Винодельня Хареба
• Мцхета
• Светицховели собор
• Монастырь Джвари
• Гудаури
• Степанцминда
• Гергети Святая Троица
• Сно Вэлли
• Ахалцихе
• Вардзия
• Рабат
• Боржоми
• Баграти Тазари
• Пещера Прометея
• Зугдиди
• Сванетия
• Местия
• Ушгули
• Батуми
Этот 15-дневный тур — прекрасная возможность всесторонне познакомиться с Грузией. Мы проведем вас от винодельческого региона до ледников, где вы увидите уникальные поселения, архитектуру и традиции. От крупных городов, таких как Батуми и Тбилиси, до небольших городков, таких как Ушгули, наш маршрут полон религиозных и исторических памятников, включая объекты Всемирного наследия ЮНЕСКО. Приключения, обучение и радость станут неотъемлемой частью нашего путешествия, поэтому бронируйте прямо сейчас и наслаждайтесь!
ДЕНЬ 1 – ПРИБЫТИЕ
• Встреча с вашими хозяями в аэропорту. Трансфер в отель.
ДЕНЬ 2 – ОБЗОРНАЯ ЭКСКУРСИЯ ПО ТБИЛИСИ
• Тбилиси — столица Грузии, и посещение столицы обязательно для каждого путешественника. Именно здесь они почувствуют истинное сердце страны. Во время нашей пешеходной экскурсии вы увидите места, где зародился Тбилиси как город. Мы начнем экскурсию с собора Метехи (XIII век) и района Исани, который в Средние века был королевской резиденцией. Это идеальное место, чтобы насладиться великолепными видами старого города и сделать фотографии. Затем мы поднимемся на канатной дороге к главной крепости Тбилиси, Нарикала (VI век), которая является одним из первых зданий в городе. После этого мы прогуляемся по району Серных бань и уникальной мечети, где вместе молятся мусульмане-шииты и сунниты, и неспешно пройдемся по улице Шардени. По пути мы увидим Сиониский собор (XI век), церковь Анчисхати (VI век), кукольный театр Габриадзе и др.
После обеда мы посетим Грузинский национальный музей. В этом музее хранится превосходная коллекция колхидских сокровищ, палеонтологическая экспозиция, Музей оккупации и многое другое.
Свободное время для самостоятельного изучения остальной части Тбилиси.
ДЕНЬ 3 – ТУР ПО КАХЕТИИ
• Мы начинаем нашу экскурсию в винодельческий регион Грузии, Кахети. Дорога приведет нас в Сигнахи, также известный как «Город любви». Всем известно, что это прозвище города связано с круглосуточным свадебным залом. Мы прогуляемся по улицам этого небольшого городка. Мы увидим самую длинную оборонительную стену в Грузии и насладимся незабываемыми видами долины Алазани. Следующая остановка – монастырь Бодбе, место захоронения просветительницы Грузии, святой Нино. Он популярен среди паломников. Мы продолжим наше путешествие в Кварели. Мы посетим винодельню «Хареба», расположенную в туннелях. Эти туннели были вырыты в военных целях в Кавказских горах во времена Советского Союза. Здесь вы сможете продегустировать различные сорта грузинских и европейских вин.
• Следующая остановка – Телави. Мы прогуляемся по историческому центру Телави. Ночевка в Телави.
ДЕНЬ 4 – ТЕЛАВИ И ОКРУЖАЮЩИЕ РЕЛИГИОЗНЫЕ ПАМЯТНИКИ
• Утром мы посетим местный сельскохозяйственный рынок в Телави. Это прекрасная возможность увидеть и попробовать местные продукты. Здесь часто можно найти редкие и интересные сыры, такие как дамабальский хачо. Процесс изготовления этого сыра включен в список нематериального культурного наследия ЮНЕСКО. Кахетинское подсолнечное масло – известный и популярный продукт по всей Грузии, который можно найти повсюду на базаре Телави. Следующая остановка – религиозный центр Кахети: монастырь Алаверди (XI век). Здесь мы увидим место захоронения отца Иосифа Алавердели (VI век) и настенные росписи (XI век). Алаверди славится своими виноградниками и давними традициями производства различных видов вина. Ещё одно место, которое стоит посетить, — это монастырь Греми и Исторический комплекс Архангелов. Греми был столицей Кахетинского царства в XVI-XVII веках. Он состоял из трёх частей, но только комплекс Архангелов пережил разрушительные нашествия шаха Абаса I. Винодельня «Хареба» — одна из крупнейших и самых популярных виноделен Грузии, и сегодня мы также посетим её погреба. Здесь у вас будет прекрасная возможность сравнить европейские и грузинские традиционные вина.
• После дегустации мы вернёмся в Телави в приятном настроении. Ночь в Телави.
ДЕНЬ 5 – ИЗ МЦХЕТЫ В ГУДАУРИ
• Сегодня мы посетим Мцхету, древнюю столицу Грузии. Её также называют Вторым Иерусалимом из-за множества христианских реликвий, сохранившихся в городе, включая одеяние Иисуса Христа. Первая остановка – монастырь Джвари (VI век), гордо возвышающийся на горе и возвышающийся над городом и его окрестностями. С холма Джвари лучше всего виден слияние рек Мтквари и Арагви. Следующая остановка – собор Светицховели (XI век), имеющий важное значение во многих отношениях. Согласно легенде, в фундаменте храма захоронено одеяние Христа. Светицховели с незапамятных времен служил местом захоронения грузинских царей. Здесь также хранятся святые мощи святого Андрея.
• Грузинская военно-Грузинская дорога приведет вас в Кавказские горы. Первая остановка – крепость Ананури (XIV век). Она построена на слиянии гор и реки и возвышается над изумрудным Жинвальским водохранилищем.
• Многие таинственные легенды об этих башнях сохранились до наших дней. Наши опытные гиды расскажут вам о них. По пути в Казбеги мы остановимся на горнолыжном курорте Гудаури, где сможем полюбоваться прекрасными видами гор или заняться катанием на лыжах, сноуборде или парапланеризмом (в зависимости от сезона).
• Ночевка в Гудаури.
ДЕНЬ 6 – СТЕПАНЦМИНДА И БОЛЬШОЙ КАВКАЗ
• В рамках нашего тура мы посетим самый северный город страны, Степанцминду. Степанцминда, или, как её ещё называют, Казбеги, расположена всего в 11 километрах от российской границы. После прибытия в Степанцминду мы посетим одну из самых популярных церквей Грузии — церковь Святой Троицы в Гергети. Благодаря своему расположению в горах и высоте 2200 метров над уровнем моря, она поражает посетителей. Проведите некоторое время в деревне, а на обратном пути посетите долину Сно. В долине Сно вы найдете небольшую деревню Сно с интересными скульптурами. Исследуйте деревню и вернитесь в Гудаури, где вы сможете насладиться различными зимними развлечениями.
ДЕНЬ 7 – ЧЕРЕЗ ГОРИ И УПЛИСЦИХЕ С НОЧЁВКОЙ В АХАЛЦИХЕ
• Начните день со встречи с гидом и поездки в Гори, в центральной части Грузии. Недалеко от Гори посетите пещерный город Уплисцихе, где находится один из старейших сохранившихся храмовых комплексов в мире. Посетите музей советского диктатора Иосифа Сталина. В экспозиции представлено 60 000 экспонатов, вы увидите дом, где он родился, и его личный поезд. После посещения музея у вас будет свободное время, чтобы осмотреть крепость Гори или провести время в местном кафе. В конце дня вы прибудете в Ахалцихе, где проведете ночь и подготовитесь к исследованию еще одной из самых интересных исторических провинций Грузии — Самцхе-Джавахети.
ДЕНЬ 8 – ПЕЩЕРНЫЕ ГОРОДА САМЦХЕ-ДЖАВАХЕТИИ
• Рано утром вас встретят гид и водитель, чтобы отвезти вас в южную часть Грузии. Сегодня вы посетите два очень интересных музея. Первый — это город XV века. Рабати был резиденцией османских правителей и центром работорговли в XVI-XVII веках. Здесь вы сможете полюбоваться красотой мраморных и позолоченных зданий. Вы увидите мечеть, которая на протяжении своей истории была преобразована в русскую православную церковь, крепость и место встреч шахов.
Еще одна остановка — высеченный в скалах город Вардзия XII века. В этом городе есть церковь, трапезная, жилые пещеры, винодельни и многое другое. Это удивительное место, чтобы почувствовать атмосферу Средневековья.
• На обратном пути можно сделать фотосессию у замка Хертвиси. Возвращение в Ахалцихе. Ночевка в Ахалцихе.
ДЕНЬ 9 – ИЗ БОРЖОМИ В КУТАИСИ
• Утром отправляйтесь в Боржоми. Боржоми — город, расположенный на юге Грузии. Город известен своей индустрией минеральной воды (которая является основным экспортным товаром Грузии), Летним дворцом Романовых и Национальным парком Боржоми-Харагаули. Вы сможете прогуляться по парку Боржоми, расположенному в долине между горами, который создает незабываемые виды и уникальный климат для этого города. Поэтому Боржоми — один из лучших природных курортов Грузии. После посещения Центрального парка Боржоми и дегустации его знаменитой воды, продолжайте свой путь в Кутаиси. Кутаиси — третий по величине город Грузии и жемчужина Западной Грузии. Первое, что вы увидите в Кутаиси, — это монастырский комплекс Гелати (XII век). Гелати — очень популярный монастырь среди грузин по нескольким причинам: 1. Гелати включен в список Всемирного наследия ЮНЕСКО. 2. Он был образовательным центром Грузии в эпоху грузинского Возрождения. 3. Гелати был местом захоронения грузинских царей XII-XIII веков. 4. Мозаика алтаря Гелати уникальна в мире. 5. На стенах Гелатского собора сохранилось лишь одно изображение царя Давида-строителя.
• Следующая остановка — собор Баграти (X век). Для местных жителей Баграти — главное место поклонения. Это потому, что Баграти был построен в X веке в честь объединения Грузии царем Баграти (название собора происходит от имени царя). С тех пор это место коронации грузинских монархов и религиозный центр Имерети.
ДЕНЬ 10 – ОКРЕСТНОСТИ КУТАИСИ И СВАНЕТИЯ
• Ваша первая остановка сегодня — пещеры Прометея. Пещеры были обнаружены в 1984 году и с тех пор их посещают тысячи туристов благодаря разнообразию, цвету и красоте камней. Вы можете совершить прогулку на лодке по подземным водам Куми в пещерах Прометея. Пещеры Прометея расположены недалеко от курорта Цхалтубо. На первый взгляд, это заброшенное поселение было одним из самых популярных курортов в советскую эпоху.
• После осмотра пещер отправляйтесь в Большой Кавказский хребет и в один из самых красивых и самобытных регионов Грузии — Сванети. Центром Сванети является город Местиа. Местиа спрятана в традиционных сванских башнях, называемых кошками, и расположена на самых высоких вершинах Грузии. Дорога в Местию длинная, поэтому на вечер запланировано немного мероприятий, за исключением вечерней прогулки по центру Местии.
• Ночевка в Местии.
ДЕНЬ 11 – УШГУЛИ И НАСЛЕДИЕ СВАНЕТИИ
• Сегодня лучший день для посещения Ушгули. Ушгули — это объединение четырех небольших горных деревень, расположенных в северо-западном регионе Грузии, Сванети. Это провинция, которую мы называем «землей без правителя», и, судя по названию, у жителей Ушгули никогда не было правителя. Эта земля известна как земля храбрых и отважных людей. Первая остановка в Ушгули — небольшой местный музей, где можно увидеть иконы, украшения, орнаменты и военную броню. Экспозиция в основном относится к XII-XVI векам. После посещения музея прогуляйтесь по узким улочкам и понаблюдайте за традиционной жизнью сельского населения без современных технологий и оборудования. Ушгули также славится башнями царицы Тамар, самой популярной правительницы в истории Грузии, и Башней Любви, расположенной на берегу реки Энгури. История этой таинственной башни полна легенд и сказок, но никто не знает ее истинного происхождения. Еще одно место, которое стоит посетить, — это небольшая церковь «Ламария», построенная в IX-X веках нашей эры. После ужина возвращение в Местию.
• Посещение Этнографического музея Местии. Ночь в Местии.
ДЕНЬ 12 – САМЫЕ ВЫСОКИЕ ВЕРШИНЫ ГРУЗИИ
• Утром поднимитесь на канатной дороге на вершину горы Хацвали и насладитесь захватывающими видами высочайших вершин Грузии: Шхары, Тетнулди и Ушбы. Здесь вы можете пообедать в ресторане «Зурульд», а затем продолжить свой путь в Местию на канатной дороге. В Местии вас ждет еще один музей. На этот раз это Музей Михаила Хергиани. Михаил был очень известным альпинистом. Посещение его дома-музея — хороший способ узнать важные факты из его жизни, увидеть уникальную сванскую башню и познакомиться с традиционным образом жизни сванов.
• После ужина мы отправимся в Зугдиди. Вечером у вас будет свободное время для посещения Зугдидского ботанического сада или Дадианиского дворца местных правителей. Ночь в Зугдиди.
ДЕНЬ 13 – ИЗ ЗУГДИДИ В АДЖАРИЮ И БОТАНИЧЕСКИЙ САД БАТУМИ
• Утром мы отправимся на побережье Черного моря, в Аджарию, одну из самых зеленых и теплых провинций Грузии. Багваши — второй по величине город Грузии, основанный в XIX веке. Это один из самых современных городов нашей страны и прекрасное место для тех, кто любит проводить чудесные летние вечера на берегу моря, кто ценит зелень и субтропический климат. Вечером нас ждет обзорная экскурсия по Багваши. Она начнется с осмотра исторических достопримечательностей, среди которых — Багвашский театр (XIX век). В саду, на площади, находится статуя Медеи с Золотым руном из легенды о Ясоне и аргонавтах — самая большая мозаика в Европе, занимающая площадь 106 кв. м, созданная в 2010 году в саду, в мечети (XIX век). После того, как вы полюбуетесь красочностью мечети, вы прогуляетесь по узким, уютным улочкам сада, самого длинного в Грузии, и проведете свободное время на бульваре, где увидите знаменитые статуи Алисы и Нино. После прогулки по бульвару в саду вы посетите Ботанический сад. Ботанический сад — один из самых красивых в Грузии. Сочетание темно-синих и зеленых оттенков, приносимых Черным морем, и растительности Ботанического сада очарует каждого путешественника. Вечером возвращение в отель. Ночь в Батуми.
ДЕНЬ 14 – ВОЗВРАЩЕНИЕ В ТБИЛИСИ
• Утром отправление в Тбилиси. Есть возможность путешествовать на поезде. Независимо от того, едете ли вы на поезде или на машине, дорога пересекает всю страну, поэтому у вас будет отличная возможность насладиться пейзажами. После приятного обеденного перерыва и нескольких остановок по пути, возвращение в Тбилиси и свободное время для осмотра достопримечательностей, которые вы еще не видели.