8. ბათუმის ბოტანიკური ბაღი
ამ დღეს გავემგზავრებით ქუთაისში. პირველი გაჩერება მარტვილის კანიონი იქნება. ეს საოცრად ლამაზი ბუნებრივი სანახაობაა, რამდენიმე ჩანჩქერით, აბაშის მდინარეთი და უნიკალური თევზებით. ისიამოვნეთ ნავით გასეირნებით მარტვილში და გააგრძელეთ გზა ქუთაისისკენ. აქ გელოდებათ ქალაქის ტური. ეწვიეთ საქართველოს ერთ-ერთ უმნიშვნელოვანეს ისტორიულ ადგილს. დავიწყოთ გელათის სამონასტრო კომპლექსით (XII ს.). გელათის ძეგლის მნიშვნელობაზე შეიძლება უსასრულოდ ვისაუბროთ, მაგრამ აქ მხოლოდ რამდენიმე მიზეზს ჩამოვთვლით:  1. გელათი შეტანილია იუნესკოს მსოფლიო მემკვიდრეობის სიაში. 2. ის იყო საგანმანათლებლო ცენტრი საქართველოში ქართული ოქროს ხანის დროს. 3. გელათი იყო XII-XIII სს-ის ქართველი მეფეების სამარხი. 4. გელათის საკურთხევლის მოზაიკა უნიკალურია მთელ მსოფლიოში. 5. მეფე დავით აღმაშენებლის ერთადერთი გამოსახულება შემორჩენილია გელათის საკათედრო ტაძრის კედლებზე.
საღამოს, მოკლე გასეირნება ქალაქში.
თავისუფალი საღამო. ღამისთევა ქუთაისში.
დაიწყეთ დღე პრომეთეს მღვიმის მონახულებით. პრომეთეს მღვიმე წყალტუბოს მუნიციპალიტეტში მდებარეობს. მასში 22 დარბაზია და 1420 მეტრიანი გამოქვაბულების ქსელი, რომლებსაც ცვენ დავფარავთ ტურის განმავლობაში. აღმოაჩინეთ ბუნების ნამდვილი შედევრები: სტალაქტიტები და სტალაგმიტები და ბევრი სხვა...
ქუთაისში სადილის შემდეგ, ეწვიეთ ბაგრატის  ტაძარს ადგილობრივებისთვის ბაგრატი მთავარი საკულტო ადგილია. ბაგრატის ტაძარი აშენდა X საუკუნეში საქართველოს გაერთიანების საპატივცემულოდ მეფე ბაგრატ X-ის მიერ (ტაძრის სახელი მეფის სახელიდან მომდინარეობს). მას შემდეგ ის ემსახურება როგორც ქართველი მონარქების კორონაციის ადგილს და რელიგიურ ცენტრს იმერეთში.და დაბრუნდით ბათუმში. გზად, მოკლე გაჩერება გააკეთეთ სანაპირო ქალაქ ფოთში. შესაძლებლობის შემთხვევაში, ეწვიეთ ფოთის შუქურას, რომელიც შავი ზღვის სანაპიროებს 1864 წლიდან ანათებს.
თავისუფალი საღამო. ღამისთევა ბათუმში.
დღეს პირველი სანახაობა ბოტანიკური ბაღია. ბაღში ბოტანიკური ბაღი მწვანე კონცხზე მდებარეობს. დაარსებული მე-19 საუკუნეში, ის ვიზიტორებს მთელი მსოფლიოდან მცენარეების მდიდარი კოლექციით აოცებს.
დღის მეორე ნახევარში გელოდებათ ბათუმის საფეხმავლო ტური. ბათუმი საქართველოს სიდიდით მეორე ქალაქია. ტური იწყება ისტორიული ღირსშესანიშნაობებით, მათ შორის ბათუმის თეატრით (XIX ს.). მედეას ქანდაკებით, ოქროს საწმისით „იასონი და არგონავტები“-ს ლეგენდიდან, ბათუმში მდებარე პიაცა, ევროპაში ყველაზე დიდი მოზაიკაა, რომლის ფართობი 106 კვ.მ-ია, შექმნილი 2010 წელს, ბაღში მდებარე მეჩეთი (XIX ს.). ვიწრო, მყუდრო ქუჩები, და საქართველოში ყველაზე გრძელი ბულვარი იქნება ტურის ნაწილი.

8. Ботанический сад Батуми
Сегодня мы отправимся в Кутаиси. Первая остановка – каньон Мартвили. Это удивительно красивое природное место с несколькими водопадами, рекой Абаша и уникальной рыбой. Насладитесь прогулкой на лодке по Мартвили и продолжите свой путь в Кутаиси. Здесь вас ждет экскурсия по городу. Посетите одно из важнейших исторических мест Грузии. Начнем с монастырского комплекса Гелати (XII век). О важности памятника Гелати можно говорить бесконечно, но здесь мы перечислим лишь несколько причин: 1. Гелати включен в список Всемирного наследия ЮНЕСКО. 2. Он был образовательным центром Грузии в период Золотого века Грузии. 3. Гелати был местом захоронения грузинских царей XII-XIII веков. 4. Мозаика Гелатского алтаря уникальна во всем мире. 5. Единственное сохранившееся изображение царя Давида-строителя на стенах Гелатского собора.
Вечером — короткая прогулка по городу.
Свободный вечер. Ночь в Кутаиси.
Начнем день с посещения пещеры Прометея. Пещера Прометея расположена в муниципалитете Цхалтубо. Она имеет 22 зала и сеть пещер длиной 1420 метров, которые мы будем исследовать во время экскурсии. Откройте для себя настоящие шедевры природы: сталактиты, сталагмиты и многое другое…
После ужина в Кутаиси посетим Багратский собор. Для местных жителей Баграти — главное культовое место. Багратский собор был построен в X веке в честь объединения Грузии царем Багратом X (название собора происходит от имени царя). С тех пор он служил местом коронации грузинских монархов и религиозным центром Имерети. Возвращение в Батуми. По пути сделайте короткую остановку в прибрежном городе Поти. По возможности посетите маяк Поти, который освещает побережье Черного моря с 1864 года.
Свободный вечер. Ночь в Батуми.
Первое, что мы посетим сегодня, – это Ботанический сад. Ботанический сад расположен на мысе Мцване. Основанный в XIX веке, он поражает посетителей своей богатой коллекцией растений со всего мира.
Во второй половине дня вас ждет пешеходная экскурсия по Батуми. Батуми – второй по величине город Грузии. Экскурсия начинается с исторических достопримечательностей, включая Батумский театр (XIX век). Площадь Батуми со статуей Медеи, Золотое руно из легенды о Ясоне и аргонавтах, самая большая мозаика в Европе площадью 106 кв. м, созданная в 2010 году, мечеть в саду (XIX век). В программу экскурсии также войдут узкие, уютные улочки и самый длинный бульвар в Грузии.