საქართველო გართობისა და შემეცნების უამრავ შესაძლებლობას სთავაზობს მათ, ვისაც ზამთარი უყვარს. ბაკურიანი ერთ-ერთი ყველაზე პოპულარული სათხილამურო კურორტია ქვეყანაში. იგი მდებარეობს ზღვის დონიდან 1700 მეტრზე, თრიალეთის ქედის ჩრდილოეთ ფერდობზე. იგი დაარსდა როგორც სათხილამურო კურორტი 1935 წელს და დღეს აქვს 5 სათხილამურო ფერდობი და 23 ტრასა. ისინი განსხვავდება სირთულით და დაყოფილია მოთხილამურეების გამოცდილების დონის მიხედვით. დიდველის ფერდობზე ღამის თხილამურობა არის შესაძლებელი და ძალიან ლამაზი სანახაობაც გამოდის. დიდველს აქვს თანამედროვე განათების სისტემა, რომელიც შაბათ-კვირას მუშაობს 17:00-დან 21:30-მდე. დამწყებთათვის და ნაკლებად გამოცდილ მოთხილამურეებისთვის არსებობს მცირე ტრასები.
რა ვაკეთოთ ?
თუ გსურთ ზამთრის არდადეგებზე თხილამურობის გარდა სხვა აქტივობებით დაკავება, ბაკურიანი ნამდვილად არ გაგიცრუებთ იმედებს. აქ ბევრი რამის გაკეთება შეიძლება. მათ შორის: ცხენით გასეირნება, სნოუბორდი, ციგაობა და ლაშქრობა, ან შეგიძლიათ ეწვიოთ აქ არსებული მრავალი ბარი და რესტორნიდან ერთ-ერთს, გაერთოთ ან დაათვალიეროთ ბაკურიანის შემოგარენი. თუ გადაწყვეტთ ღირსშესანიშნაობების მონახულებას, იდეალურ ადგილას იმყოფებით. ბაკურიანიდან 1–2 საათის სავალზე ბევრი საინტერესო ადგილია. შეგიძლიათ ეწვიოთ IX საუკუნის მწვანე მონასტერს ან წახვიდეთ ბორჯომში და მოინახულოთ ბორჯომის ცენტრალური პარკი. ასევე შესაძლებელია ერთი დღის გატარება ბორჯომ-ხარაგაულის ეროვნული პარკიში. ეს არის ქვეყნის ყველაზე დიდი ეროვნული პარკი, რომლის საერთო ფართობი 108 ჰექტარს აღემატება. იგი საქართველოს ტერიტორიის 1.5%-ს შეადგენს და მოიცავს ექვს მუნიციპალიტეტს. აქ არის 12 კარგად მონიშნული საფეხმავლო ბილიკი, რომელთაგან ზოგი მთელი წლის განმავლობაში ღიაა. ბილიკები ზღვის დონიდან 2645 მეტრამდე ადის. ეროვნულ პარკში შეგიძლიათ ცხენით სეირნობა, ველოსიპედით გადაადგილება, ბანაკის მოწყობა ან თუნდაც კონფერენციის ორგანიზება.
ბაკურიანში მისვლა შესაძლებელია საზოგადოებრივი ტრანსპორტით თბილისიდან, დიდუბის ავტოსადგურიდან. ავტომობილით მგზავრობა დაახლოებით 3 საათს გრძელდება. ასევე შესაძლებელია მანქანის დაქირავება ან ტაქსის დაქირავება დაახლოებით 250 ლარად.

• #Грузинские #горнолыжные #туры #Бакуриани
Грузия предлагает множество возможностей для любителей зимнего отдыха. Бакуриани — один из самых популярных горнолыжных курортов в стране. Он расположен на высоте 1700 метров над уровнем моря, на северном склоне Триалетского хребта. Курорт был основан в 1935 году, и сегодня здесь есть 5 горнолыжных склонов и 23 трассы. Они различаются по сложности и разделены в зависимости от уровня подготовки лыжников. На склоне Дидвели можно кататься и ночью. Там действует красивая система освещения, которая работает по выходным с 17:00 до 21:30. Для начинающих и менее опытных лыжников предусмотрены более лёгкие трассы.
Чем Заняться?
Если во время зимнего отдыха вы хотите попробовать что-то помимо катания на лыжах, Бакуриани вас не разочарует. Здесь есть множество развлечений. Верховая езда, сноубординг, катание на санках и пешие прогулки — лишь некоторые из них. Вы также можете посетить многочисленные бары и рестораны, отправиться на вечеринки или осмотреть окрестности Бакуриани. Если вы решите заняться экскурсиями, вы находитесь в идеальном месте. В радиусе 1–2 часов езды от Бакуриани находится множество интересных мест. Вы можете посетить Зеленый монастырь IX века или отправиться в Боржоми и посетить Центральный парк Боржоми. Также можно провести день в национальном парке Боржоми-Харагаули. Это крупнейший национальный парк страны с общей площадью более 108 гектаров. Он занимает 1,5% территории Грузии и охватывает шесть муниципалитетов. Здесь есть 12 хорошо обозначенных туристических маршрутов, некоторые из которых открыты круглый год. Маршруты достигают высоты до 2645 метров над уровнем моря. В национальном парке можно кататься на лошадях, ездить на велосипедах, разбивать лагеря или даже организовывать конференции.
Добраться до Бакуриани можно на общественном транспорте от автовокзала Дидубе в Тбилиси. Поездка на автомобиле занимает около 3 часов. Также можно арендовать автомобиль или воспользоваться такси примерно за 250 лари.